Inchecken bij de trein, m’n laptop opstarten, een muntje in een frisdrankautomaat gooien, m’n pinpas in een pinautomaat stoppen: ik doe het allemaal met mijn linkerarm onhandig voor me langs. Ik ben het niet anders gewend. Tot ik me besefte dat 90% van de wereldbevolking deze struggle helemaal niet kent. Als je linkshandig bent loop je op techgebied tegen best wel wat onhandigheidjes aan. Ter ere van linkshandigendag (dit jaar op 13 augustus) besloot ik mijn techstruggles te delen. Hoewel het vaak gaat om relatief kleine struggles, is het illustratief voor hoe tech (en andere spullen) vaak ontworpen zijn vanuit een meerderheidsperspectief, maar daardoor voor bepaalde groepen onhandig zijn.
Thuis
Mokken die je verkeerd om vasthoudt waardoor je het plaatje nooit zelf ziet, kopjes die je andersom terugzet in de kast, de knop van de kraan die aan de verkeerde kant zit en het complete onvermogen een normale blikopener te gebruiken. Het zijn zomaar wat kleine struggles waar je in de keuken mee te maken hebt. Ze zijn onhandig, maar niet heel vervelend. Voor blikopeners bestaat een linkshandige versie, net als linkshandige scharen, messen, kurkentrekkers.
Vervelender wordt het wanneer er bijvoorbeeld kracht bij komt kijken. Laatst moest ik de waterkoker vullen tot een bepaald streepje op het raampje. Alleen pak ik de waterkoker, die steeds zwaarder werd, toch het liefst vast met mijn linkerhand. En laat je dan net niet het raampje kunnen zien. Onhandig!
Als je erop gaat letten zie je het op zoveel plekken: de wasmachine/droger/vaatwasser/magnetron waar de besturingsknoppen rechts zitten, maatbekers die bedrukt zijn om rechtshandig vast te houden. En ook bij gamecontrollers zitten de actieknoppen allemaal rechts.
Op internet lees ik ook veel problemen met kettingzagen. Ik heb er zelf geen, en dat is maar goed ook zo te lezen. Blijkbaar is het onmogelijk om deze linkshandig te gebruiken, wat heel erg tegen je intuïtie ingaat en daarom gevaarlijk kan zijn.
Onderweg
Kijkend naar het ontwerp van smartphones is er niet zoveel wat me opvalt. Ik heb een relatief kleine smartphone (iPhone SE). Hoewel ik deze vooral linkshandig vasthoudt merk ik geen problemen. Het zou wel kunnen dat ik bij een grotere scherm er tegenaan zou lopen dat ik bepaalde knoppen lastiger kan bereiken omdat ze vanuit rechtshandig gebruik zijn geplaatst. Andere linkshandigen klagen hier online wel over.
--- Sidenote: Wil je ons vaker zien als je googelt? ---
Voeg TechGirl toe als jouw voorkeursbron en kom ons meer tegen in Google zoekresultaten!
Waar ik wel tegenaan loop is het gebruik van een camera. Bij elke camera zit de ontspanknop aan de rechterkant. De manier van vasthouden en kijken die dat vereist is voor mij (en andere linkshandigen) minder natuurlijk. Ik kan online geen linkshandig model vinden, wel een 1 april grap daarover.
Hetzelfde probleem heb ik met oordopjes: vaak zit de besturing rechts. Al geldt dat niet voor alle oordopjes, de draadloze oortjes die ik het meest gebruikt kun je aan beide kanten aantikken om te pauzeren.
Op werk
Qua computergebruik ben ik, voor zover ik merk, goed aangepast. Ik gebruik de muis gewoon met mijn rechterhand en ondervindt daar geen ongemak door. Er bestaan wel linkshandige muizen en je kunt je normale muis ook voor linkshandig gebruik instellen. Maar als je dat doet zitten speciale knoppen of een trackpad aan de verkeerde kant. Er bestaan ook linkshandige toetsenborden waar het numpad links zit. Wat me verder opvalt is dat beeldschermen en laptops hun knoppen altijd rechts hebben. In Windows staan de veelgebruikte knoppen om vensters te minimaliseren of sluiten rechts, terwijl Bill Gates ook een linkshandige was. Bij MacOS van mede leftie Steve Jobs staan deze knoppen daarentegen weer links.
Waar ik op werk ook wel eens tegenaan loop is dat ik de logische volgorde van knoppen niet goed kan inschatten in een ontwerp. Ik heb wel eens een discussie gevoerd over de volgorde van een plus- en minknop in een applicatie omdat ik de logica van (waarschijnlijk) 90% van de mensen niet kon volgen.
Ben jij linkshandig? Ik ben benieuwd waar jij tegenaan loopt. Laat het weten in de comments.



