Bokeh
Purdey Origineel

DIY: Bokeh foto’s maken!

Oké ten eerste: wat is Bokeh? Bokeh is afgeleid van het Japanse woord ‘boke’. ‘Boke’ betekent in het Japans ‘onscherpte’ oftewel ‘blur’. De ‘h’ achter bokeh is toegevoegd om mensen die geen Japans spreken het woord goed uit te laten spreken. Waag het dus niet om boké te zeggen ;).

Maar wat zijn dan bokeh foto’s? Bokeh verwijst, zoals het woord eigenlijk al zegt, naar de onscherpte in een foto. Maar dan wel de onscherpte van de achtergrond van je foto. Je kent het soort foto’s vast wel. De focus ligt op het object of de persoon op de voorgrond terwijl de achtergrond lekker wazig is. De term wordt met name gebruikt voor een bepaald effect dat hierdoor kan ontstaan. Het effect waarbij lichtpunten op de achtergrond mooie ronde bolletjes vormen. Een effect dat door velen als zeer romantisch en sprookjesachtig wordt ervaren. Maar hoe creëer je deze romantische bokeh? TechGirl zou TechGirl niet zijn als we je hierbij niet op weg willen helpen. Dus pak je spiegelreflex camera and let’s do this!

--- Sidenote: Wil je ons vaker zien als je googelt? ---
Voeg TechGirl toe als jouw voorkeursbron en kom ons meer tegen in Google zoekresultaten!

Wat zijn de ideale omstandigheden en instellingen voor het ontstaan van bokeh? Ten eerste: hoe groter je diafragma, hoe waziger je achtergrond wordt. Een lens met een groot diafragma wordt ook wel eens een ‘snelle’ lens genoemd. Een lens met een groot diafragma kan namelijk meer licht doorlaten, waardoor een snellere sluitertijd voldoende is. Vandaar de term ‘snelle’ lens. Het scherptedieptegebied wordt bij een groot diafragma verkleind. En laten we dat nu juist willen voor een mooie bokeh foto. Zet je diafragma dus wijd open. Heb je niet echt een snelle lens in bezit? Geen probleem. Je hebt ook meer kans op bokeh als je de afstand tussen het te fotograferen object op de voorgrond en de achtergrond van dat object vergroot. Verminder dus juist de afstand tussen het te fotograferen object en je camera. Lees: Ga dichtbij staan en zoom in. Voor het ontstaan van de lichtbolletjes op de achtergrond moet er uiteraard wel een lichtbron aanwezig zijn. Ga dus op zoek naar die kerstlampjes, kaarsjes of naar iets waarin het licht wordt gereflecteerd zoals metaal of regendruppels. In bovenstaande foto (waarin ikzelf te zien ben ;)) zijn de lichtbolletjes ontstaan door een simpele lantaarnpaal. Vooral niet te moeilijk denken dus!

Geen zin in het voorgaande of ben je niet in het bezit van een (spiegelreflex)camera naast de camera van je mobieltje? Met bepaalde smartphone apps kun je de mooie bokeh-bolletjes ook met een filtertje toevoegen. Zoek maar eens op de term ‘bokeh’ in de app store. Het aantal hits zal je verbazen. Kijk we zijn misschien wel ‘tech’, maar we moeten het onszelf niet altijd moeilijk maken. Toch?

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.